dsa

Въздушни завеси

Предназначение, конструкция, видове, характеристики на въздушни завеси
без нагревател

Един работещ климатик, една забравена отворена врата, една лека кавга… Всеки ден. Решението на проблема с честото отваряне и затваряне на вратата, когато навън термометърът гони 40 градуса, се нарича въздушна завеса. С нея получавате удобството да влизате и излизате в стаите, без да се налага да превръщате задължителното затваряне на вратата във фобия, твърдят Иво Бояджиев и Таня Стоянова

За какво служи въздушната завеса?

Предназначена е да създава преграда срещу проникването на горещ въздух в климатизирани помещения. Използват и през зимата, когато не допускат студения външен въздух да достигне затоплената стая. Въздушните завеси най-общо разделят зони с различна температура. Монтирани на врати или прозорци, те създават плосък въздушен поток с много висока скорост, който образува “невидима врата”, възпрепятстваща външната топлина или студ да навлиза в помещението. Следователно, въздушните завеси съдействат за подобряване на температурния комфорт в климатизирани и отоплени помещения. Сред основните параметри, оказващи влияние върху температурния комфорт, е подвижността на въздуха. Именно върху този параметър оказва влияние въздушната завеса, оптимизирайки скоростта на въздушните течения в границите от 0,2 и 0,5 m/s.

Освен основната си задача да създава преграда на пътя на горещия външен въздух през лятото, въздушната завеса възпрепятства и навлизането на прах и насекоми.

Конструкцията

на въздушните завеси е сравнително проста. Най-често имат метален корпус, в който е разположен центробежен вентилатор, създаващ силен въздушен поток с направление напречно на отвора.

Въздушните завеси се проектират и изграждат като самостоятелна система и дебитът им не се отчита при проектирането на климатичната или вентилационната система на помещението.

Къде се монтират въздушните завеси?

Естествено, след като задачата им е да пречат на горещия външен въздух да прониква в помещенията, монтажното място на въздушните завеси е около отворите, най-често вратата. В зависимост от височината на помещението и големината на отвора, който трябва да се изолира, устройството може да се монтира хоризонтално или вертикално. Ако отворът е толкова голям, че не може една завеса да го подсигури, практиката е да се инсталират повече устройства, монтирани плътно едно до друго.

Хоризонталните завеси

са по-широко разпространени в бита. Най-често се монтират над вратата или прозореца, когато те не са с много голяма височина, и създават насочена вертикална въздушна струя. Има модели за стенен и за таванен монтаж. Оптималните монтажни отстояния се посочват в техническата спецификация на съответния модел в зависимост от височината на помещението. Основно и задължително условие за оптимална работа на хоризонталните завеси е ширината им да е не по-малка от тази на отвора, над който са поставени.

Вертикалните завеси

се използват най-често при отвори с много голяма широчина. Инсталират се странично, така че подават силна хоризонтална въздушна струя. Както и хоризонталните, така и вертикалните въздушни завеси имат минимален размер, при който работят ефективно. Височината на вертикалните завеси не трябва да бъде по-малка от ? от височината на отвора.

Основни параметри, на които се обръща внимание при избора на въздушна завеса, са дължина на устройството, производителност по въздух и ако завесата е с нагревател – топлинна мощност. Последният показател се отнася до способността на завесата да затопля въздушния поток и се отчита само когато завесата се използва и през зимата.

Дължината на въздушните завеси

с битово приложение е най-често между 800 и 1000 мм, тъй като те са предназначени за монтиране над стандартни врати. Като цяло дължината на завесите варира в диапазона 600–2000 мм. Както казахме, за да работи ефективно, осигурявайки достатъчно плътен въздушен поток, завесата трябва да има дължина минимум с размера на отвора и дори превишавайки го.

Производителността по въздух

е другият основен показател с определящо значение за работата на въздушната завеса. Той има най-голямо значение при определяне на оптималната височина на монтиране на завесата. От производителността по въздух на една въздушна завеса се определя и скоростта на въздушния поток. Ако се инсталира завеса с по-малка от необходимата производителност, ефектът от работата й ще бъде частичен. Изборът на завеса с по-ниска производителност е оправдан единствено ако в помещението има преддверие. За врати със стандартни размери – широчина 0.8 – 1 метра и височина 2 – 2.2 метра – завесата трябва да има производителност 700–900 куб.м/ч. За стойността на този показател огромно значение има

вентилаторът на въздушната завеса

който има за задача да създаде равномерен и плътен въздушен поток. Двигателят обикновено се монтира отстрани. Когато завесата е с дължина до 800 мм, вентилаторът се разполага по цялата дължина на въздушната завеса. Ако е необходима завеса, по-дълга от 800 мм, в конструкциите на повечето производители двигателят се монтира в средата, а отстрани се поставят два вентилатора. Това решение обаче не осигурява оптимално изолиране на помещението, защото в средната зона на завесата се получава участък с по-слаба сила на въздушната струя.

Логично е производителността на завесата да се съобрази с големината на отвора, който ще “охранява”. Предлагат се различни модели въздушни завеси, осигуряващи оптимални за конкретните условия на работа характеристики на завесата. Според производителността си по въздух, завесите са ниско-, средно-, високо и свръхнапорни. “Най-слаби” са така наречените

нисконапорни въздушни завеси

които имат най-ниска производителност по въздух. Те създават въздушна струя с ниска скорост и се монтират над отвори с размери не по-големи от 150 сантиметра височина и 80 сантиметра широчина, като повечето са предназначени за хоризонтален монтаж. Тъй като обикновено се монтират на достъпно място, някои модели разполагат с вграден пулт за управление на вентилатора.

Среднонапорните завеси

се използват най-често за монтаж над врати с височина между 2.5 и 3.5 метра. Има модели както за хоризонтален, така и за вертикален монтаж, като контролният пулт е изнесен отделно. Производителността по въздух на подобни устройства варира между 700 и 2200 куб.м/ч.

Високо- и свръхнапорните въздушни завеси не се използват в бита. За информация, намират приложение в заводи, цехове, складове и т.н. За първите височината на отвора е между 3.5 и 7 метра, а за вторите достига дори над 12 метра. Тези устройства са много по-сложни инженерни системи в сравнение с битовите въздушни завеси и имат производителност над 2200 куб.м/ч.

Прецизният избор на въздушна завеса, освен дължината на завесата и производителността й по въздух, включва геометрични размери на отвора, средната температура в помещението, средната скорост на вятъра, наличието на прозорци и др.

изт .“Технологичен дом“

 

Мнения и обратна връзка

  1. Георги |

    Здравей те!!!
    Интересува ме цената на въздушна завеса с ширина 90см.
    Единия вариант с нагревател и без нагревател(цена).
    Благодаря!!!


  2. Красена Кирилова |

    Здравейте! Интересува ме цената на въздушна завеса с ширина 100 см.без нагревател. Необходима ни е основно за спиране на прах и насекоми.
    Благодаря!!!


Можете да оставите своето мнение или да ни зададете въпрос

С натискането на бутона за изпращане декларирате, че сте съгласни с общите условия и правилата на ползване на страницата. Всички мнения се задържат за одобрение от редактор. Ако не виждате в момента мнението си не е необходимо да го изпращате повече от един път.



Всички цени, спецификации и снимки могат да бъдат променяни без предизвестие. Не носим отговорност за типографски или илюстративни грешки. Всички снимки на продукти са илюстративни. Възможно е разминаване между изображението и реалния артикул, без това да променя основните параметри и характеристики му. Всички цени в сайта са в български лева и с ДДС 20%.